4. Vznikne nová federácia Ruska a Bieloruska?

Snímka: Reuters

Momentálne opäť ožívajú návrhy na spojenie Ruska a Bieloruska. Vladimir Putin by tak mohol zostať pri moci aj po roku 2024. Ak by mu to kondícia umožňovala, na čele tohto dvojštátu by mohol stráviť ďalšie dve funčné obdobia.
O tom však v Minsku nechcú ani počuť. „Bielorusi sú z toho dosť zdesení. Snaží sa robiť naozaj všetko pre to, aby ich prezident Alexander Lukašenko a jeho režim zostali pri moci a svoje súčasné postavenie si minimálne udržali,“ doplnil Havlíček.

Ruský denník Kommersant tento mesiac uviedol, že Rusko a Bielorusko by mali od roku 2022 vytvoriť konfederáciu. Integrácia jej ekonomík by pritom mala byť vyššia, ako je to v prípade Európskej únie. Vznik Zväzového štátu Ruska a Bieloruska odklepli začiatkom septembra premiéri oboch krajín. Oba štáty by mali mať spoločný daňový i občiansky zákonník, majetkový súpis aj jednotnú reguláciu trhov s ropou, zemným plynom a elektrickou energiou. Zatiaľ sa nedohodli na spoločnej mene či spojení emisných bánk. Na druhej strane by mali obe krajiny v roku 2021 zaviesť spoločný register verejných zákaziek. Úrad bieloruského prezidenta tvrdenia Kommersantu odmietol. Lukašenko v júni naznačil, že jeho krajina by mohla posilniť kontroly na hraniciach s Ruskom. Koncom minulého roka vyhlásil, že Bielorusko sa nikdy nestane súčasťou Ruskej federácie.

Najčítanejšie témy