1. Čo sa vo Veľkej Británii udialo v posledných dňoch?

Snímka: Reuters

Boris Johsnon nahradil v lete Teresu Mayovú s tým, že Brexit dotiahne do konca aj bez dohody s Európskou úniou. Na vytvorenie dohody už skutočne nie je čas, Británii do odchodu totiž chýbajú necelé dva mesiace. Tomuto plánu sa však postavila nielen parlamentná opozícia ale aj časť poslancov z Konzervatívnej strany, ktorú Johnson vedie.

Práve preto Johnson zablokoval rokovania parlamentu až do polovice októbra, aby mu poslanci neprekazili jeho plány. Legálnosť tohto kroku odobril už aj škótsky súd a od budúceho pondelka tak bude mať parlament prestávku.

Opozícia sa však rozhodla ešte pred tým pretlačiť zákon, ktorý by znemožnil realizáciu Brexitu bez dohody.
Práve o ňom v utorok na prvej schôdzi po lete poslanci aj hlasovali a návrh prešiel aj vďaka podpore viac ako dvadsiatky konzervatívnych poslancov.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy