1. Dorian

Snímka: Reuters

Hurikán Dorian, ktorý v nedeľu zasiahol súostrovie Bahamy, tam spôsobil rozsiahle škody a až 13-tisíc domov môže byť poškodených alebo zničených. Informovala o tom Medzinárodná federácia spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca (IFRC).
IFCR ešte nemá úplné informácie o rozsahu škôd. "Je však jasné, že hurikán Dorian mal katastrofický dopad," uviedol Sune Bulow z IFCR. Organizácia podľa jeho slov očakáva značný dopyt po nových ubytovacích kapacitách, krátkodobej ekonomickej podpore, pitnej vode a zdravotnej pomoci.
IFRC tiež predpokladá, že v dôsledku záplav na skupine bahamských ostrovov známych pod názvom Abaco boli studne kontaminované slanou vodou.
Federácia ďalej oznámila, že uvoľnila v prepočte 230.000 eur z núdzového fondu na zmiernenie následkov katastrof, aby podporila počiatočné záchranné práce a poskytla pomoc približne 500 rodinám v núdzi.

Hurikán Dorian si zrejme vyžiadal aj prvú obeť. Spravodajský portál Eyewitness News and Bahamas Press s odvolaním sa na príbuzných uviedol, že na ostrove Abaco sa utopil osemročný chlapec. Úrady na Bahamách však túto správu pre televíziu CNN oficiálne nepotvrdili.
Rýchlosť sprievodného vetra hurikánu dosiahla v nedeľu takmer 300 kilometrov za hodinu, takže bol preradený do piatej, najvyššej kategórie. Hurikán sa približuje k východnému pobrežiu USA a úrady v štátoch Florida, Georgia, Južná Karolína nariadili evakuáciu časti obyvateľstva.

Najčítanejšie témy