3. Ako sa na šéfa Kremľa pozeral Západ?

Snímka: Pixabay

Tento pocit sa ešte zvýšil po teroristickom útoku na dvojičky newyorského Svetového obchodného centra z 11. septembra 2001. Rusko bolo v očiach Západu dôležitým spojencom.

Dokonca sa vytvorila platforma spolupráce medzi Ruskom a Severoatlantickou alianciou. Pozadu neostávala ani Európska únia, ktorá zorganizovala spoločné samity s Ruskom. Na nich šéf Kremľa hovoril s najvyššími lídrami EÚ o rozvoji spolupráce.

Osobitný vzťah si Putin vytvoril s vtedajším americkým prezidentom Georgeom W. Bushom. Ich schôdzku zažila vo februári 2005 aj Bratislava. Obaja sa však stretávali takisto v súkromí. Bush navštívil Putina v roku 2005 v rezidencii ruských prezidentov Novo Ogariovo neďaleko Moskvy.

Dostal tam možnosť posadiť sa za volant vzácneho Putinovho veterána značky Volga z roku 1956. Ruský prezident mu vrátil návštevu o dva roky neskôr.

Prišiel za ním do vyše storočnej vily Bushovcov v Kennebunkporte v americkom štáte Maine. Tam ho Bush privítal ako rodinného priateľa.

Obaja spolu rybárčili na rýchločlne Fidelity III. Ten riadil otec šéfa Bieleho domu George H. W. Bush, ktorý bol v minulosti sám prezidentom.

Putin si u nich pochutil na homárovi, preto táto schôdzka dostala názov „homárí samit“.

Najčítanejšie témy