3. Čo sa bude diať najbližšie dni?

Snímka: Reuters

V stredu sa bude britská aj svetová verejnosť zameriavať na už expremiérku Theresu Mayovú, ktorá sa spred premiérskeho sídla na Downing Street 10 v Londýne rozlúči príhovorom, v ktorom oznámi svoju rezignáciu.

Očakávajú sa emócie, podobne ako na konci mája, kedy oznámila, že 7. júna rezignuje na post líderky Konzervatívnej strany.

Sľúbila vtedy tiež, že na premiérskom poste zotrvá, kým strana nevyberie jej zástupcu. Po príhovore následne doručí svoju rezignáciu kráľovnej Alžbete II. v Buckinghamskom paláci.

Do paláca bude pozvaný aj nový premiér, ktorého kráľovná poverí zostavením novej vlády a „nasťahuje sa“ na Downing Street 10, z kade tiež odznejú jeho prvé oficiálne slová v úrade.

Formovanie novej vlády rozhodne nebude jednoduché. Na možné zvolenie Johnsona reagoval v pondelok odstúpením Alan Duncan z postu námestníka ministra zahraničných vecí. Viacerí konzervatívci negatívne prijali Johnsonovu víziu, keď chce Britániu vyviesť z Európskej únie aj bez dohody s Bruselom.

Rezignáciu v prípade Johnsona ako premiéra avizoval aj minister financií Phillip Hammond a minister spravodlivosti David Gauke.

Dolnú snemovňu parlamentu následne čaká letná prestávka a poslanci sa znovu zídu až 3. septembra.

Do úvahy pripadá, že premiér navštívi najbližšie obdobie jeden zo štyroch regiónov Veľkej Británie ako Škótsko či Wales alebo rovno zamieri do Bruselu, aby sa pokúsil znovu otvoriť rokovania o dohode.

Najčítanejšie témy