4. Ako zareagovala ulica?

Snímka: Reuters

Za Golunova sa postavili nielen jeho kolegovia. Pred sídlom moskovskej polície po jeho zatknutí protestovali demonštranti a postupne sa pridávali aj ďalšie ruské mestá. Moskovský starosta Sergej Sobjanin vyzval šéfa polície, aby na kauzu osobne dohliadal.

O prípad sa zaujímala aj prezidentská rada pre ľudské práva a niekoľko poslancov federálneho parlamentu. Pred súdom minulý v piatok čakali na verdikt davy ľudí.

Umiestnenie do domáceho väzenia ocenili, bodka za prípadom však nepadla: „Budeme musieť dokázať, že je Ivan nevinný. A to sa podarí len vtedy, keď preukážeme vinu tých, ktorí ho prehľadávali,“ uviedol právnik Pavel Čikov.

Tlak vyvíjali aj médiá. V pondelok vyšli tri ruské ekonomické denníky Kommersant, Vedomosti a RBK s rovnakou titulnou stranou - plagátom na novinárovu podporu. Rovnaký krok spravil aj slovenský Denník N.

Ruské periodiká tiež zverejnili spoločné prehlásenie, v ktorom požadovali preveriť kroky policajtov, ktorí za zadržaním Golunova stáli. Za jeho oslobodenie bola aj petícia a otvorený list, pod ktorý sa podpisovali novinári.

V oboch prípadoch sa na jeho stranu postavili tisíce ľudí. Znepokojenie nad Golunovým zadržaním vyjadrila aj predsedníčka vrchnej komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková.

Najčítanejšie témy