2. Prečo ho zatkli?

Snímka: Reuters

Figuruje na nich varič drog aj sáčky s bielym práškom. Niekoľko gramov syntetickej drogy mefedron a kokaín mali policajti nájsť aj priamo u novinára pri jeho osobnej prehliadke, keď bol pôvodne na ceste za svojím zdrojom.

Novinára na základe toho polícia obvinila z držania drog, pokusu ich ilegálne vyrábať a predávať, za čo mu hrozil trest odňatia slobody od 10 do 20 rokov. Golunov obvinenia odmietal s tým, že drogu nastrčila polícia. Tá navyše pri jeho zajatí údajne použila aj silu, novinára mala zbiť, čo však popiera.

Podľa Golunovho advokáta Dmitrija Džulaja nechceli vyšetrovatelia k novinárovi privolať lekára. Jeho fyzický stav sa vo väzbe však nelepšil, skôr naopak. V piatok ho museli previesť do nemocnice po tom, čo ho vo väzbe mali opäť zbiť a skolaboval.

A polícia podiel na jeho zraneniach opäť odmietala. Golunov mal podľa viacerých médií na sebe viacero podliatin, okrem čoho mali lekári podozrenie aj na zlomené rebrá a otras mozgu. To sa však nepotvrdilo.

Šéf serveru Meduza Ivan Kolpakov uviedol, že je stopercentne presvedčený, že zatknutie súvisí s Golunovou novinárskou činnosťou. Ten mal počas posledných mesiacov čeliť aj vyhrážkam. Golunova v piatok po zistení zranení premiestnili do domáceho väzenia, v ktorom mal zotrvať dva mesiace.

Neskôr sa tiež objavili informácie, že síce polícia novinára zadržala vo štvrtok, právne tento krok vyriešila až o 13 hodín neskôr, počas ktorých nemohol zavolať známym ani advokátovi. Portál Newsru.com tiež informoval, že z deviatich fotografií, údajne vyhotovených na prehliadke, je na ôsmich iný byt než Golunovov.

Najčítanejšie témy