4. V čom sa líšia?

Snímka: Reuters

Pre Le Penovú však išlo iba o zmenu názvu strany, ktorá pokračovala vo svojom predošlom smerovaní. K jej hlavným cieľom patrí opozícia voči členstvu Francúzska v NATO, Európskej únii, Schengene a eurozóne.

Strana tiež podporuje väčší zásah vlády do ekonomiky, protekcionizmus a značné škrty v legálnej migrácii.

Viacerí odborníci hovoria, že práve zmena lídra na kandidátke stranu posunula do vedenia. Európska únia podľa Bardellu zabíja Európu, krajina podľa neho potrebuje viac suverenity, ekonomického patriotizmu a zastavenie otvorenej imigrácie. Strana získava popularitu hlavne zo strachu pred vzrastajúcou imigráciou z Blízkeho východu.

Kritizuje tiež dohody o voľnom obchode, ktoré poškodzujú francúzskych farmárov a pestovateľov, a žiada tiež väčšiu ochranu francúzskeho priemyslu a robotníkov. To všetko sú opačné kroky, než hlása Macron so svojou politikou zameranou hlavne na podnikateľov.

Macron, alebo hlavný reformista Európy, ako sa zvykne nazývať, zastáva centristický prístup. Svoje hnutie Vpred vraj vytvoril, aby spojil konzervatívcov a progresívcov. Oba tieto názory sa dali nájsť už v jeho prezidentskej kampani v roku 2017 podobne ako proeurópsky prístup.

Frexitu, obdobe brexitu, sa chcel vyhnúť práve pomocou viacerých reforiem, ktoré nenašli u obyvateľov jednotnú podporu.

Najčítanejšie témy