2. V čom sa líšia?

Theresa Mayová
Snímka: Reuters

Euroskeptická Strana brexitu stavila podľa očakávaní na odchode z Európskej únie a na nenaplnení vôle občanov, ktorí sa pre tento krok rozhodli pred tromi rokmi v referende. Zdôrazňovala tiež snahu opustiť Úniu bez toho, aby bola Veľká Británia členom jednotného trhu či colnej únie.

S ostatnými krajinami by následne obchodovala na základe podmienok Svetovej obchodnej organizácie.

Aj keď strana nemá dlhú existenciu a v niektorých oblastiach nemá ešte prepracovanú politiku, podľa výsledkov jej brexit ako hlavný program stačí. Navyše, jej kandidáti sú veľmi rozdielni, čo sa týka etnika či sociálnej alebo politickej príslušnosti, čo spektrum možných voličov len rozširuje.

Britskí konzervatívci sú, naopak, stredopravou stranou, ktorá je v súčasnosti aj vládnou stranou. Zastáva liberálne ekonomické prístupy, patrí k unionistom a historicky podporuje zachovanie britského kráľovstva či členstvo v NATO.

„Verejnosť chce, aby sme pokračovali a zrealizovali brexit. Je to absolútne správne. Pracujeme na dohode,“ uviedla dávnejšie premiérka Theresa Mayová v britskom parlamente. Toto posolstvo sa jej však nepodarilo naplniť, na čo reagovali aj voliči nízkou podporou strany.

Najčítanejšie témy