3. Výmena ľudí

Snímka: Reuters

Práve druhý spomenutý, Andrij Bohdan, sa stal terčom kritiky pre jeho spojenie s oligarchom Olehom Kolomojským.

Zelenskyj plánuje vymeniť aj ministra obrany, šéfa tajnej služby a generálneho prokurátora.

Demisiu podal i súčasný premiér Volodymyr Hrojsman. Ide o reakciu na prezidentov krok o rozpustení parlamentu. Sám už vyhlásil, že si založí vlastnú stranu. Podľa Havlíčka je to dôkazom, že sa od bývalého prezidenta Petra Porošenka odvracajú jeho niekdajší spojenci.

„Minulý týždeň vznikla tiež strana Svjatoslava Vakarčuka, slávneho hudobníka. Staré politické strany už stratili svoju legitimitu a pôdu pod nohami. Zelenskyj túto príležitosť cíti,“ dodáva.

O väčších turbulenciách na medzinárodnej scéne sa pre súčasné zmeny na Ukrajine však hovoriť nedá a týka sa primárne domáceho diania. Nedá sa však odmyslieť pozícia Ukrajiny ako partnera Európskej únie a na druhej strane protivníka Ruska.

Viacerí Ukrajinci však apelujú, aby krajina nestratila svoj potenciál na medzinárodnej scéne hlavne v súvislosti s obrannou a bezpečnostnou politikou. „Vidíme, že právomoci prezidenta sú práve v tejto oblasti. Ten preto môže preto zohrať aj negatívnu rolu, keďže tu má pomerne silné kompetencie,“ ozrejmuje analytik.

Najčítanejšie témy