1. Rozpustenie parlamentu a predčasné voľby

Snímka: Reuters

Rozpustenie parlamentu nový prezident argumentoval nízkou dôverou občanov k inštitúcii. Doterajší má po svojom rozpustení ešte fungovať dva mesiace. Zelenskyj požiadal poslancov, aby si na túto dobu zrušili poslaneckú imunitu, sprísnili postih za nezákonné obohatenia a zmenili volebné pravidlá.

Keby sa voľby konali na konci októbra ako pôvodne mali, podľa Zelenského tímu by sa krajina vystavila do niekoľkomesačného chaosu pre spory medzi novým prezidentom a parlamentom. V ňom nemá totiž Zelenskyj žiadnych poslancov za svoju novovzniknutú stranu Sluha národa. A ich podporu potrebuje na schválenie plánovaných reforiem či zákonov.

Podľa analytika Výskumného centra českej Asociácie pre medzinárodné otázky Pavla Havlíčka nebolo rozpustenie zo strany Zelenského prekvapivý krok, keďže chce využiť voličský potenciál, ktorý nadobudol.

„Platí pravidlo, že predčasné voľby sa nemôžu vyhlasovať šesť mesiacov pred tými plánovanými, čo vychádza presne v týchto týždňoch. Poskytla sa mu tak teraz príležitosť a podarilo sa mu to. Väčšina strán katapultovala, premiér odstúpil a všetko nasvedčuje tomu, že v druhej polovici júla budeme mať predčasné voľby.“

Dodáva tiež, že keďže na Ukrajine je prezidentsko-parlamentný systém, prezident tak bez podpory parlamentu nemôže využiť väčšinu svojich kompetencií.

Poslanci chcú však dekrét prezidenta o rozpustení parlamentu o predčasných voľbách zažalovať na ústavnom súde.

Najčítanejšie témy