4. Získa Kyjev opäť kontrolu nad stratenými územiami?

Snímka: Reuters

Z Kyjeva sa po víťazstve Zelenského začínajú opatrne ozývať hlasy o získaní kontroly nad Doneckou a Luhanskou oblasťou, ktoré sú sčasti ovládané proruskými separatistami.

To však nebude jednoduché, aj keby s tým súhlasila samotná Moskva.

Väčšina obyvateľov Donbasu je totiž oveľa viac naklonená Rusku než Západu. Opätovné pripojenie k Ukrajine smerujúcej do euroatlantických štruktúr by tak mohlo vyvolať nové napätie.

„Veľkým problémom je v týchto regiónoch ruská propaganda, ktorá tu existuje desiatky rokov. Prakticky od rozpadu Sovietskeho zväzu pred takmer 30 rokmi sa tu nič nezmenilo. Vládne tu stalinská ideológia a patriotizmus sovietskeho národa,“ povedal pre HN Denis Begunov, zakladateľ neziskovej organizácie Silné komunity a bývalý poslanec v Sloviansku na Donbase.

Podľa neho sa ľudia na okupovaných územiach nedokážu tejto ideológie zbaviť. Nemajú šancu kúpiť si ukrajinskú či západnú tlač. Denníky sú len miestne, prípadne ruské, ktoré informujú o tom, aké zlo predstavuje NATO.

Rovnako sú v samozvanej Doneckej a Luhanskej ľudovej republike vypnuté signály ukrajinských televíznych a rozhlasových staníc, ktoré tak nie je šanca chytiť.

Navyše, ľudia majú vlastné problémy, ktoré sa týkajú ich samotnej existencie. „Príliš sa nezaoberajú Európskou úniou či NATO. Mnohí z nich ani nevedia, čo to vlastne je. Len počúvajú, ako je na Západe zle,“ doplnil Begunov.

Na Ukrajine to podľa neho bolo až do odchodu Viktora Janukovyča podobné. Po zmenách v roku 2014 sa však situácia zlepšila a v krajine sa časom začalo formovať občianske zmýšľanie. Donbas sa však dôsledkov propagandy dodnes nedokáže zbaviť.

Pokiaľ však ide o anektovaný Krym, nádej na dosiahnutie riešenia medzi Kyjevom a Moskvou je minimálna.

„Treba si uvedomiť, že medzi Donbasom a Krymom je veľký rozdiel. Všetky inštitúcie na Kryme sú kontrolované ruskými úradmi. Na Donbase ruské úrady nie sú, pretože Rusko ho oficiálne považuje za ukrajinské územie,“ doplnil viceminister Tuka.

Najčítanejšie témy