3. Zlepší Zelenskyj vzťahy krajiny s Ruskom?

Snímka: Reuters

Jeho rodným jazykom je ruština a dosiaľ sa vyjadroval zväčša po rusky.

Ukrajinčinu sa stále len učí. Hoci sám avizuje zákonnú ochranu ukrajinského jazyka, sľubuje zjednotenie spoločnosti a väčšie načúvanie ľuďom žijúcim v ruskojazyčných oblastiach na východe krajiny.

Po prvom kole volieb Zelenskyj takisto povedal, že je ochotný začať rokovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o situácii na Donbase.

„S Ruskom je jednoznačne potrebné hovoriť,“ uviedol Zelenskyj pre televíznu stanicu Ukrajina. Vylúčil však, že by súhlasil s akýmikoľvek územnými ústupkami voči Moskve.

Práve jazyk je často nástrojom v konflikte medzi Moskvou a Kyjevom.

„Rusi často zneužívajú jazykovú otázku. Ich propaganda vytvára správy, že Ukrajinci odmietajú komunikovať po rusky s tými, ktorí neovládajú ukrajinský jazyk. Takéto informácie však spadajú do kategórie fake news, prostredníctvom ktorých sa Rusko snaží vyvolávať protiukrajinské nálady,“ uviedla pre HN Tetiana Ogarkovová, redaktorka kyjevskej internetovej televízie Hromadske.

Celkovo dnes nie je napätie medzi jednotlivými regiónmi také veľké, ako bolo pred piatimi či desiatimi rokmi.

„Ukrajina už nie je taká rozdelená na východ a západ ako predtým. Voľby skôr ukázali delenie podľa iných faktorov. Porošenka podporovali najmä ľudia v mestách, Tymošenkovú zase na vidieku,“ pripomenula pre HN Marta Bilasová, šéfka tlačového oddelenia Ukrajinského krízového mediálneho centra v Kyjeve.

Najčítanejšie témy