2. Ukončí sa konflikt na Donbase?

Hoci Moskva oficiálne odmieta, že by do diania na Ukrajine zasahovala, Kyjev je presvedčený o opaku.

„Rusi majú na Donbase svojich vojakov, o tom niet pochybností. Zhruba 50 percent vojenských inštruktorov je z Ruska. A všetky politické rozhodnutia týkajúce sa Donbasu sa prijímajú v Moskve,“ uviedol pre HN Heorhyj Tuka, ukrajinský viceminister pre dočasne okupované územia a vnútorne vysídlené osoby.

Podľa neho Rusko blokuje akékoľvek snahy sadnúť si za jeden stôl a rokovať o prímerí. „Keby vás niekto napadol s palicou patriacou tretej osobe, koho by ste z útoku obviňovali? Útočníka alebo majiteľa palice? Toto isté platí aj v prípade Donbasu,“ doplnil Tuka

Zelenskyj napriek tomu verí, že dohoda o Donbase je možná. V prvom rade chce dosiahnuť úplné zastavenie paľby. Hoci totiž na frontovej línii platí krehké prímerie, podľa informácií pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe neustále dochádza k jeho porušovaniu.

Nový prezident plánuje už čoskoro predstaviť novú stratégiu, ktorá by viedla k tomuto cieľu.

„Uskutočníme mohutnú informačnú kampaň, aby sme na Donbase dosiahli pokoj zbraní. Akčný plán zverejníme v najbližšom čase,“ povedal Zelenskyj médiám v nedeľu po zverejnení prvých odhadov výsledkov, ktoré potvrdili jeho jednoznačné víťazstvo nad Porošenkom v prezidentských voľbách.

Najčítanejšie témy