2. Prezidentský systém v USA

Snímka: Reuters

Od posledných volieb je ním pôvodne kontroverzný podnikateľ Donald Trump.

Funkčné obdobie je štvorročné s tým, že nikto nesmie kandidovať na viac ako dve za sebou idúce obdobia. Americkou zvláštnosťou je i to, že prezidenta nevolia priamo obyvatelia, ale zbor voliteľov nominovaných jednotlivými štátmi.

K jeho právomociam patria podpisovanie alebo vetovanie zákonov, velenie armáde či uzatváranie dohôd. Kontroluje tiež zahraničnú politiku a nominuje sudcov vrátane sudcu Najvyššieho súdu.

„Prezident má veľmi silné právomoci. Hlavnou pákou legislatívy, teda amerického Kongresu, je však tradične rozpočet a financie“ vysvetľuje analytik AMO Petr Boháček, ako Kongres až historicky kontroluje moc prezidenta s cieľom zamedziť narastanie jeho právomocí.

V súčasnom politickom nastavení je Trump republikán a Kongres je teraz rozdelený medzi demokratov, ktorí majú väčšinu v Snemovni reprezentantov. Senát zostal bol kontrolou druhého politického tábora.

Boháček však upozorňuje, že aj táto kontrola sa dá narušiť. Trump sa totiž pri výstavbe múru na hranici s Mexikom rozhodol obísť Kongres, ktorý mu naň neschválil financie, a vyhlásil núdzový stav. „Ide o veľké narušenie celého amerického politického systému a jeho ústavných zvyklostí,“ dodáva.

Najčítanejšie témy