1. Prezidentský systém v Rusku

Snímka: TASR/AP

Od roku 2012 je ním Vladimir Putin, pre ktorého je to po vlaňajších voľbách druhé funkčné obdobie za sebou.

Predtým jeho „panovanie“ prerušil Dmitrij Medvedev, s ktorým si tak vystriedal prezidentskú a premiérsku stoličku. Putin však ako premiér stihol presadiť zmenu ústavy a prezidentský mandát tak predĺžil zo štyroch na šesť rokov.

Stále však platí, že rovnaká osoba môže zastávať funkciu prezidenta najviac dve funkčné obdobia za sebou.

K jeho hlavným kompetenciám patrí, že vymenúva predsedu vlády, vedie rokovania vlády a rozhoduje o jej odvolaní. Na návrh predsedu vlády vymenúva či odvoláva zástupcov predsedu vlády a federálnych ministrov.

Vedie tiež Radu bezpečnosti Ruskej federácie, môže rozpustiť Štátnu dumu či podpisuje a vyhlasuje federálne zákony. Riadi zahraničnú politiku, môže vyhlásiť vojnový stav či vedie rokovania a podpisuje medzinárodné zmluvy.

Analytik českej Asociácie pre medzinárodné otázky Pavel Havlíček upriamuje pozornosť aj na „Priamu linku s Vladimirom Putinom“, ktorá ruské sústredenie sa na jednu osobu len zdôrazňuje. Ide o každoročné odpovedanie prezidenta na otázky obyvateľov v televíznej relácii, ktorá sa teší vysokému záujmu.

V tej poslednej z minulého júna napríklad vyhlásil, že USA sa snažia porušiť strategickú rovnováhu, či ako nezmysel označil anexiu Krymu a ruské zasahovania do amerických prezidentských volieb v roku 2016.

Najčítanejšie témy