5. Ako si na Donbase spomínajú na obete vojny?

Snímka: Reuters

Oleksander Bespiorstov ukazuje na puzzle v tvare ukrajinskej mapy, na ktorej sú portréty obetí protestov na Majdane. Pri Kramatorsku je fotka mladého muža s menom Ivan Pantelejev. Ide o miestneho básnika a speváka, ktorý zomrel počas násilností v Kyjeve.

Pamätníky venované obetiam nájdete skutočne všade. Jeden z nich sa nachádza na ceste medzi Slovianskom a Kramatorskom. Sú na ňom portréty ukrajinských vojakov, ktorí zahynuli pri zostrelení armádneho vrtuľníka proruskými povstalcami 29. mája 2014.

Aj kvôli týmto obetiam sú ľudia odhodlaní pomáhať bez nároku na odmenu. Napríklad aj výrobou krycích úborov pre snajperov. „Takéto maskovanie si vyžaduje vyhotovenie tisícok uzlíkov. Na trhu predávajú rovnaké úbory za sedemtisíc dolárov. My ich vojakom dávame zadarmo,“ zdôrazňuje Bespiorstov.

Keď podľa neho robili v Kramatorsku experimenty s tým, či bol lepšie ukrytý vojak pod sériovo vyrábaným maskovaním z fabriky alebo domácim produktom Kramatorských včielok, lepšie vyšiel z porovnania ten ich.

Ženy pečú aj pirôžky, ktorými spríjemňujú vojakom chvíle na fronte. „Ja tu robím od roku 2014 a neviem si ani predstaviť, že by som sem nechodila. Pri bombardovaní mi zabili kamaráta z detstva. Nesmie sa to už opakovať,“ hovorí pre HN Nadia Michajlivna Kalinčenkovová.

Podľa nej skutočné víťazstvo nie je na fronte, ale v srdci. Aj preto je Ukrajincov veľmi ťažké zlomiť.

Najčítanejšie témy