2. Kto je víťaz Volodymyr Zelenskyj?

Snímka: Reuters

Tento 41-ročný rodák z priemyselného mesta Kryvyj Rih sa preslávil ako herec v seriáli Sluha národa, ktorý vysiela televízna stanica 1+1 patriaca mediálnemu magnátovi s niekoľkomiliardovým majetkom Ihorovi Kolomojskému.

Ten má silný vplyv najmä v na východe Ukrajiny s väčšinovým ruskojazyčným obyvateľstvom. Kolomojskyj je okrem iného vlastníkom futbalového klubu FC Dnipro v Dnepropetrovskej oblasti. Na jej území sa napokon nachádza aj Kryvyj Rih, rodné mesto Zelenského.

Aj to je dôvod, prečo sa niektorí analytici obávajú vplyvu Ruska na Zelenského, ak by vyhral i druhé kolo a stal sa novým ukrajinským prezidentom.

„Problémom je, že vôbec nevieme, aký bude Zelenský prezident. Vôbec nie je otvorený. Na otázky novinárov odpovedá, že všetko má na svojej webovej stránke. Tam však takmer nič nie je. Možno to bude slabý prezident. Neverím však, že by bol proruský, respektíve prokremeľský,“ dodáva Aivazovská.

Podľa nej je Zelenskyj populárny aj na územiach okupovaných proruskými separatistami. Na nich sa v nedeľu nevolilo – ak chceli tamojší obyvatelia voliť, museli prísť na Ukrajinu.

„Ani my sme nemali žiadnu možnosť kontrolovať situáciu na okupovaných územiach. Samozrejme, máme nejaké informácie, ale oficiálne kontakty neexistujú,“ dopĺňa Aivazovská.

Rusi Zelenského poznajú, bude ťažké z neho urobiť ukrajinského fašistu. Pozrite si rozhovor po prvom kole volieb v HNtelevízii s Alexandrom Dulebom.

Najčítanejšie témy