Prezident: Recep Tayyip Erdogan
V úrade od: 28. augusta 2014
Koľko získal vo voľbách: vyše 76 percent hlasov

Pred zvolením za prezidenta bol v rokoch 2003 – 2014 premiérom. Erdogan pochádza z islamského politického prostredia a považuje sa za konzervatívneho demokrata. Jeho vláda sa prikláňa k ekonomickému liberalizmu a sociálnemu konzervativizmu. V roku 2001 založil Stranu spravodlivosti a rozvoja, ktorú doviedol k trom volebným víťazstvám v rokoch 2002, 2007 a 2011.

V roku 2014 zo strany vystúpil. V júni 2015 už ako prezident vyhlásil, že jeho krajina nikdy nedovolí, aby vznikol kurdský štát, ktorý by zahŕňal juhovýchod Turecka a časti severnej Sýrie.

To bol útok na úspešný volebný výsledok prokurdskej Ľudovodemokratickej strany a úspechy kurdských milícií v boji proti Islamskému štátu. Prímerie s Kurdmi bolo prelomené v roku 2015, čo viedlo k eskalácii konfliktu. V lete 2016 došlo k neúspešnému pokusu o údajný štátny prevrat proti Erdoganovi a tureckým štátnym inštitúciám.

Po ňom v krajine nasledovali rozsiahle čistky a predĺženie núdzového stavu. Podobne ako v iných silných prezidentských republikách, politickí vedci nepovažujú Turecko za plnohodnotnú demokraciu pre nedostatok slobodných a spravodlivých volieb, potláčanie opozície a obmedzovanie médií, ako aj posilňovanie svojich právomocí.

Najčítanejšie témy