Prezident: Jair Bolsonaro
V úrade od: 1. januára 2019
Koľko získal vo voľbách: 46 percent v prvom kole, 55,1 percenta v druhom kole

Dlhoročný brazílsky politik a bývalý armádny dôstojník zvíťazil vo voľbách ako nominant krajne pravicovej Sociálno-liberálnej strany. V rokoch 1991 až 2018 bol poslancom brazílskeho parlamentu, kde zastupoval štát Rio de Janeiro.

Počas tohto pôsobenia sa stal známym silnou podporou národného konzervativizmu. Je proti manželstvám osôb rovnakého pohlavia a kritikom homosexuality, potratov, liberalizácie drog a sekularizmu.

V zahraničnej politike presadzoval užšie vzťahy so Spojenými štátmi a s Izraelom. Počas kampane v roku 2018 presadzoval ekonomicky liberálne a protrhové politiky.

Najviac ho kritizovali akademici, ktorých znepokojoval vplyv jeho vzostupu na demokratické princípy v krajine. Kontroverzie vzbudili aj údajné nelegálne spôsoby digitálnej komunikácie, ktoré používali niektorí z najdôležitejších finančných podporovateľov jeho kampane.

Na sociálnych sieťach mali na používateľov cieliť falošnými správami o jeho oponentoch, tvrdili najpredávanejšie brazílske noviny Folha de S.Paulo.

Najčítanejšie témy