5. Koľko zaplatili strany pred minulými parlamentnými voľbami za kampaň?

Snímka: Zdroj: Dreamstime

Najviac na kampaň minula strana Smer-SD, ktorej do trojmiliónového limitu chýbalo len pár desiatok tisíc eur. Nedisponovala však žiadnymi peňažnými darmi.

Ďalšia koaličná strana SNS zaplatila za kampaň viac ako 1,3 milióna eur a dary dostala vo výške sto eur. Most-Híd vynaložil na kampaň takmer 2,4 milióna eur a suma darov sa u neho vyšplhala takmer na 400-tisíc eur.

Snímka: HN

​​V prípade opozičných strán, SaS za kampaň zaplatila viac ako 424-tisíc eur obohatených o dary vo výške 46-tisíc eur, OĽaNO-NOVA však až 2,5 milióna eur bez darov.

Zaujímavosťou je strana ĽSNS, vtedy ešte bojujúca o hlasy pod názvom Kotleba – ĽSNS, ktorá nevynaložila žiadne náklady súvisiace napríklad s úhradou predvolebných prieskumov, platenej inzercie alebo reklamy či s vysielaním politickej reklamy.

V rámci nákladov strany figurovala iba položka úhrady polepu vozidiel, všetky ostatné financie jej plynuli z darov, ktoré sa vyšplhali na sumu prevyšujúcu 46-tisíc eur.

Na porovnanie, náklady na kampaň v predčasných parlamentných voľbách v roku 2012 sa v Smere-SD vyšplhali nad tri milióny eur, čím ďaleko predbehol iné politické strany. Na predvolebné prieskumy či volebné prieskumy verejnej mienky však nesmerovala žiadna suma. Druhou najštedrejšou stranou v súvislosti s kampaňou bola vtedy SDKÚ-DS.

Najčítanejšie témy