3. Na aké problémy sa najviac sťažujú bežní obyvatelia?

Snímka: flickr.com/ Peter Haden

Najväčším problémom pre obyvateľov je všeobecný rast cien, predovšetkým energií, ktoré boli predtým masívne dotované. Ich zdražovanie súvisí s procesom prijímaných reforiem.

„Aj preto niektorí populistickí kandidáti na prezidenta vrátane Julije Tymošenkovej sľubujú na predvolebných plagátoch napríklad výrazné zníženie cien plynu.

Okrem toho panuje i určitá dezilúzia z reformného procesu a nie vždy úspešného boja proti korupcii,“ pripomína Lebduška, ktorý sám už niekoľko rokov na Ukrajine žije.

Vážnym problémom je aj vysoká nezamestnanosť. Tá v roku 2013 dosahovala 7,5 percenta, po vypuknutí vojny na Donbase sa však priblížila k 10 percentám. Nad deviatimi percentami sa pohybuje doteraz.

Mnohí zahraniční investori totiž kvôli neistote z budúcnosti váhajú prísť do Ukrajiny.

Navyše, hoci sa celý rad zmien podarilo presadiť, mnoho potrebných reforiem je na politickej úrovni zablokovaných. Táto dezilúzia však podľa Lebdušku súvisí skôr s nereálnymi očakávaniami po masových demonštráciách na kyjevskom Majdane než s reálnou situáciou na Ukrajine.

Aj napriek zmieneným problémom totiž v mnohých sférach došlo k väčším pozitívnym zmenám než za celé predchádzajúce obdobie od získania nezávislosti v roku 1991.

Najčítanejšie témy