2. Darilo sa ukrajinskej ekonomike za vlády Porošenka?

Snímka: Reuters

Petro Porošenko spolu s premiérom Arsenijom Jaceňukom prevzali vládu v roku 2014, keď sa Ukrajina po vládnutí prezidenta Viktora Janukovyča ocitla na pokraji bankrotu.

Situáciu mu sťažoval začínajúci sa konflikt na východe Ukrajiny a spor s Ruskom o anektovaný Krym.

Hoci v prvom roku Porošenkovej vlády sa hospodárstvo krajiny prepadlo o necelých sedem percent a v roku 2015 dokonca takmer o 10 percent HDP, ekonomiku sa podarilo pomerne rýchlo makroekonomicky stabilizovať. Od roku 2016 sa naštartoval aspoň mierny ekonomický rast, ktorý výrazne prevyšuje čísla z Ruska.

Aj keď sa celý rad reforiem, po ktorých volajú ukrajinskí aktivisti, nepodarilo presadiť, Ukrajina ťaží z určitého obmedzenia korupčných schém, vytvorenia zóny voľného obchodu s Európskou úniou a na lokálnej úrovni aj z decentralizačnej reformy.

Vďaka nej majú ukrajinské samosprávy prvýkrát v histórii Ukrajiny právomoci aj finančné prostriedky na väčšie investície, čo sa veľmi pozitívne prejavuje na rozvoji ekonomiky.

„V situácii, keď krajina stále čelí ruskej agresii a musela sa takmer kompletne hospodársky preorientovať z Ruska na Európsku úniu, je to malý zázrak. Pochopiteľne sa stále nepodarilo úplne vykompenzovať straty z rokov 2014 a 2015, ktoré však neboli rozložené rovnomerne,“ tvrdí Lebduška.

Veľkú úlohu pri prepade HDP totiž podľa neho zohrala strata Krymu a časti Donbasu. Teraz je však situácia stabilná a perspektívy výrazne lepšie než za kleptokratickej vlády Viktora Janukovyča.

Najčítanejšie témy