5. Je situácia pre mimovládky v krajine priaznivá?

Prináša zákaz pre mimovládky, ktoré podľa vlády predstavujú hrozbu národnej bezpečnosti. Sťažuje tak nielen ich činnosť, ale je bremenom aj pre jednotlivcov, ktorí im pomáhajú.

Navyše, prináša im aj vyššie zdaňovanie. Okrem krokov proti mimovládkam sú v balíku aj ďalšie dva zákony proti migrácii. Európska únia začala koncom januára pre tieto zákony konanie.

Kritizuje, že Maďarsko nimi porušuje direktívy o azylových procedúrach. Nedávno zverejnený index vnímania korupcie od Transparency International tiež informoval, že politické práva v Maďarsku sú na najhoršej úrovni od pádu komunizmu v roku 1989. Maďarsko spolu s Maltou tiež zaznamenalo najväčší pokles vo vnímaní korupcie.

Csaba Csontos, hovorca Open Society Foundations, pre HN uviedol, že vláda chce získať absolútnu kontrolu nad každou sférou spoločnosti, či už je to obsadenie štátnych inštitúcií, vybudovanie mediálneho monopolu alebo vytvorenie paralelného súdneho systému.

„Predstavitelia občianskej spoločnosti, ktorí sú nezávislí od vlády alebo kritickí voči nej, sa stali jej nepriateľmi. Maďarská vláda preto prišla s obrovským politickým a psychologickým tlakom,“ opisuje pre HN.

Pre negatívne prostredie sa nadácia tiež presunula z Budapešti do Berlína. Mimovládkam sťažilo existenciu aj nariadenie o tom, aby uvádzali, či sú financované zo zahraničia.

Podľa vlády sú totiž zahraničnými agentmi, ktorí reprezentujú záujmy iného štátu. Európska únia už začala v lete proti Maďarsku konanie podľa článku sedem Lisabonskej zmluvy pre vážne porušenie princípov právneho štátu.

Najčítanejšie témy