4. Ako sa skončila kauza so Sorosovou univerzitou?

Snímka: TASR

Vráťme sa ešte do minulosti. Je apríl 2017 a v Budapešti naberajú na sile prvé protesty na podporu CEU, Stredoeurópskej univerzity a jednej zo špičkových svetových univerzít. Jej problémom je však to, že ju v roku 1991 založil už spomenutý Orbánov nepriateľ Soros.

Desaťtisíce ľudí vychádzalo pravidelne do ulíc po avizovaní zákonov, ktoré mali činnosť CEU obmedziť alebo až vyhnať z krajiny. Prezident János Áder však zákony na zmenu vysokoškolského vzdelávania nakoniec podpísal, proti čomu vystúpila aj Európska únia.

Podmienku, že CEU musí mať kampus mimo Maďarska univerzita síce podpisom s Bard college v USA splnila, nakoniec však z krajiny musí aj tak odísť. Noví študenti zamieria už do novej budovy vo Viedni.

„Ide o krok proti akademickej slobode, právnemu štátu a demokracii vo všeobecnosti. Je škoda, že sa to stalo,“ uviedla pre HN prorektorka na CEU Eva Fodorová.

Stredoeurópska univerzita však nie je jediná škola, ktorá pre politiku súčasného kabinetu zažíva temné časy. Vláda totiž minulý rok rozhodla o presmerovaní prostriedkov z akadémie vied a vypísala tendre pre jej prostriedky namiesto toho, aby ich pridelila výskumným ústavom podľa zváženia akadémie.

Tá je financovaná výhradne vládou a podľa protestujúcich je teraz v ohrození celá vedecká komunita. Prostriedky, ktoré im pôvodne prislúchali, vláda presmerovala na novovzniknuté ministerstvo pre inovácie a technológie.

Okrem toho, v októbri tiež zakázala výučbu rodových štúdií v odôvodnení, že ide skôr o ideológiu než o vedu, čo tiež spôsobilo nevôľu.

Najčítanejšie témy