3. Je Orbán antisemita?

Snímka: TASR/AP

Okrem odporu maďarského premiéra voči Sorosovi ako individualite sa však vynára aj širšia nenávisť, a to voči židovskej komunite, ku ktorej patrí aj Soros. Pôvodne sa volal György Schwartz a z rodného Maďarska odišiel po druhej svetovej vojne.

Orbánovi pripisujú viaceré antisemitské vyjadrenia, ktorým sa však bráni a argumentuje priateľskými vzťahmi s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. Ten v minulosti vinil Sorosa za to, že stál za izraelskými protestmi namierenými proti plánu vlády deportovať migrantov z Afriky.

Maďarská židovská obec protestovala proti spomenutej antikampani v hlavnej úlohe s finančníkom. Vyčítala vtedy, že síce z nich priamo antisemitský postoj nevyplýva, mohla by však vášne týmto smerom viac rozpútať.

Komunita tiež kritizovala Orbánov príhovor pri príležitosti vlaňajšieho 170. výročia maďarskej revolúcie, kde podporoval marginalizáciu Židov krajine.

Snímka: Reuters

Tento postoj podporujú aj iné Orbánove vyjadrenia o ohrození kresťanskej Európy a vyzdvihovanie tohto náboženstva. Podľa Janebovej sa Fidesz dlhodobo usiluje o redefiníciu historickej úlohy Maďarska v druhej svetovej vojne.

Najčítanejšie témy