2. Čím si Soros Orbána znepriatelil?

Snímka: Reuters

To sú hlavné body, pre ktoré si maďarský premiér zapísal Sorosa na svoju čiernu listinu. Tento šialenec s mesiášskym komplexom, ako Sorosa nazývajú, sa stal strašiakom viacerých európskych nacionalistov.

Pre odporcov je podporovateľom migrácie, ktorá má podkopávať stabilitu Európy a predstavuje bezpečnostné riziko. Soros mal tento plán zrealizovať so svojím spojencom Bruselom. A to nás vracia na začiatok sporu a k Orbánovmu pohŕdaniu autoritami, či už to bol jeho otec, ktorý ho bil, komunisti, Washington alebo Brusel.

„Nejde o osobnú nenávisť Orbána k Sorosovi, skôr o snahu sa politicky vymedziť voči tomu, čo Soros symbolizuje, či už sú to liberálne hodnoty otvorenej spoločnosti alebo bohatstvo,“ vysvetľuje Pavlína Janebová, vedúca Výskumného centra českej Asociácie pre medzinárodné otázky.

Dodáva, že tento koncept bol vytvorený politickými stratégmi na objednávku Fideszu, aby sa mala strana voči komu vymedziť a pred kým brániť Maďarsko.

Jediná zmienka o ich spoločnom stretnutí je z roku 2010. Soros vtedy potvrdil, že prispeje miliónom dolárov na čistiace operácie na západe Maďarska, kde postihla tri dediny katastrofa – rozliatie toxického červeného kalu. Obaja sa vtedy zaviazali, že budú koordinovať postup v tom, ako sa tieto peniaze použijú.

Najčítanejšie témy