5. Môže sa oblasť dočkať mieru?

Snímka: Reuters

Hraničnú líniu v Odzisi navštívil minulý týždeň náš minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý je zároveň šéfom OBSE. Potvrdil, že na Gruzínsko budeme naďalej klásť dôraz.

„Reagujeme operatívne. Celkové počty ľudí, ktoré dnes máme v misiách, sú však primerané potrebám aj možnostiam Slovenska,“ uviedol Lajčák v rozhovore pre HN.

Podľa lídrov Európskej únie je politický proces v konflikte zmrazený a nedochádza v ňom k žiadnemu pokroku. Administratívna hraničná línia, ako sa oficiálne nazýva línia medzi Gruzínskom a odštiepeneckými republikami, sa navyše čoraz viac podobá na bežný hraničný priechod.

A to je niečo, s čím má Tbilisi vážny problém. Rovnako ako väčšina štátov sveta totiž odmieta uznať nezávislosť Južného Osetska a Abcházska.

Spolu s Ruskom tak urobilo iba niekoľko krajín, napríklad Nikaragua, Venezuela či Nauru. Väčšinou tak však urobili výmenou za lukratívne obchodné či energetické dohody s Ruskom, prípadne priamo za finančnú odmenu.

Tichomorský ostrovný štát Tuvalu, ktorý separatistické republiky uznal, tento krok neskôr stiahol po podpísaní zmluvy s Tbilisi.

Aj z týchto dôvodov je len veľmi ťažké očakávať, že by sa situácia v oblasti mala zlepšiť. Lajčák sa však snaží udržiavať dialóg. Včera počas návštevy Ruska diskutoval s tamojším rezortným kolegom Sergejom Lavrovom či ďalšími lídrami o situácii v Gruzínsku, ale i Podnestersku či na východe Ukrajiny.

Najčítanejšie témy