4. 13.20: Tlačovka na ministerstve zahraničných vecí

Snímka: Reuters

Najviac času šéf americkej diplomacie strávil počas utorňajšej návštevy Bratislavy so svojím slovenským rezortným kolegom Miroslavom Lajčákom, ktorý je aktuálnym šéfom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

Ich diskusia v sídle ministerstva zahraničných vecí na Hlbokej ulici sa týkala širokého spektra tém – od Venezuely a Číny až po Irán či hrozby terorizmu.

Po vzájomnom rozhovore predstúpili 10 minút pred pol druhou obaja ministri pred novinárov v sále historického Palugyayovho paláca, ktorý tvorí súčasť komplexu ministerstva. Práve tu mali zástupcovia médií oboch krajín jedinú príležitosť spýtať sa Pompea na aktuálne témy.

Aj tu si však nabitý program vyžiadal svoju daň. „Pôvodne mali položiť dve otázky slovenskí a ďalšie dve americkí novinári. Na žiadosť americkej strany sa však počet otázok znížil na jeden plus jeden,“ uviedli zdroje blízke slovenskému rezortu diplomacie.

Snímka: TASR/Pavel Neubauer

Pompeo zdôraznil, že Amerika chce byť partnerom Slovenska v bezpečnostnej aj ekonomickej oblasti. V jej záujme je, aby zo vzájomných vzťahov vyťažili všetci aktéri. O rozvíjaní spolupráce hovoril aj Lajčák, ktorý sa v poslednom období stretol s Pompeom niekoľkokrát.

Za americké médiá dostal možnosť položiť otázku zástupca denníka Washington Post. Po skončení tlačovej konferencie opustila Pompeova delegácia aj americkí novinári urýchlene sálu, keďže sa hneď museli presúvať na ďalšiu schôdzku. Slovenské médiá museli počkať päť minút.

Najčítanejšie témy