7. Čo prinesie nová líderka?

Snímka: Reuters

Jej stoličku prevzala Annegret Krampová-Karrenbauerová, bývalá sárska premiérka. Podľa analytikov má s kancelárkou podobný politický štýl a dôraz na priority.

Líši sa však tým, že je sociálne konzervatívnejšia a má rozdielne názory na riešenie migrácie či existenciu strany. Už na február plánuje zasadnutie, na ktorom chce rozobrať migráciu za posledné roky. Je však pravdepodobné, že Merkelová sa na ňom nezúčastní.

Medzi političkami však vyhranené vzťahy nie sú a Merkelová si Krampovú-Karrenbauerovú priala za svoju riadnu nástupkyňu. Analytička Zuzana Lizcová z Inštitútu medzinárodných štúdií Fakulty sociálnych vied na Univerzite Karlovej vysvetľuje, že nová líderka určite nie je mladším klonom Merkelovej: „Kancelárke sa dokázala postaviť napríklad v roku 2012, keď proti jej vôli rozpustila ,jamajskú‘ koalíciu v Sársku.“

Zaujímavým úkazom politického pôsobenia Krampovej-Karrenbauerovej zatiaľ bolo, že Friedricha Merza, s ktorým súperila o post lídra CDU, obsadila do strany na funkciu poradcu. Merz sa pritom pôvodne o iný post v strane uchádzať nechcel.

Najčítanejšie témy