3. Aké krajiny sú naopak na strane Madura?

Recep Tayyip Erdogan a Nicolas Maduro
Snímka: Reuters

Na opačnú stranu politického spektra sa postavilo Rusko, Irán, Čína, Kuba, Mexiko či Turecko.

Kremeľ sa už vyslovil, že americké sankcie sú nelegálne a Spojené štáty nimi zasahujú do vnútorných záležitostí Venezuely. USA tiež obvinil, že sú zodpovedné z podnecovania pouličných protestov.

Z pohľadu Ruska však môže byť problematické venezuelské splácanie dlhu. Jeho celková suma predstavuje tri miliardy dolárov. Latinskoamerická krajina ho spláca dvakrát ročne a najbližšia splátka sa očakáva v marci.

Podľa agentúry Reuters má Rusko vo Venezuele obchodné záujmy, patrí k nim aj partnerstvo spomenutej spoločnosti PDVSA s ruskou ropnou spoločnosťou Rosnefť.

Hovorca Kremľu Dmitrij Lavrov sa už vyjadril, že „Moskva urobí všetko, čo je v jej moci, aby podporila legitímnu vládu prezidenta Madura“. Ruské ministerstvo zahraničných vecí sa spolu so sýrskym vyjadrilo, že USA porušili princípy medzinárodného práva.

V metropole Caracas tiež uplynulé dni pristálo ruské lietadlo bez pasažierov. Začali sa vynárať dohady, či neprišlo pre členov venezuelskej vlády.

Čína tiež zdieľa negatívny postoj Ruska ohľadom sankcií a avizovala, že USA ponesú dôsledky svojho rozhodnutia. Vzťahy medzi krajinami sú veľmi blízke aj napriek tomu, že v roku 2016 prestala Čína poskytovať Venezuele nové pôžičky. S podporou Číny krajina tiež plánuje vypustiť do vesmíru štvrtý satelit.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa zas vyslovil proti prevratom kdekoľvek na svete a Madura označil za svojho brata.

Najčítanejšie témy