2. K akým krokom pristúpili USA?

Snímka: Reuters

Američania sa rozhodli pre cestu sankcií, a to voči štátnej ropnej spoločnosti PDVSA. Spojené štáty zmrazili všetky aktíva, ktoré má spoločnosť v amerických bankách. Ich celková suma sa môže vyšplhať na sedem miliárd dolárov.

Podľa analytikov to pre Madura predstavuje veľkú ranu a krajina tak príde o výraznú časť príjmov. Skresanie financií by mohlo prinútiť armádu, aby sa pridala na stranu opozície, čo by mohlo zamiešať karty v riešení krízy.

V prípade ropy sa na razantnejší krok neodhodlali a nákup z terajšej „nedemokratickej“ Venezuely nezakázali. Avizovali však zmrazenie financií získaných z krajiny. Disponovať nimi totiž bude môcť až demokratická vláda, nie tá Madurova.

Posledné týždne sa Spojené štáty tiež snažia zablokovať venezuelské štátne aktíva v krajinách, ktoré podporujú Madurovu vládu. V médiách sa objavila aj informácia, že na žiadosť USA odmietla britská centrálna banka vydať Madurovej vláde venezuelské zlato v hodnote 1,2 miliardy dolárov.

​Viacerí odborníci však varujú pred prehĺbením ekonomickej krízy v krajine. Do Spojených štátov totiž Venezuela vyváža tretinu svojej produkcie ropy.

Americké ministerstvo zahraničných vecí minulý týždeň tiež avizovalo, že z Venezuely stiahne menej dôležitý diplomatický personál, o uzavretí ambasády však nehovorilo. Maduro naopak prerušil so Spojenými štátmi diplomatické styky.

Najčítanejšie témy