1. Ktoré krajiny podporujú Guaidoá za prezidenta?

Snímka: Reuters

Ako prvé ho za prezidenta uznali minulý týždeň Spojené štáty nasledované viacerými americkými krajinami ako Kanada, Argentína, Chile či Brazília.

Minulú sobotu sa k nim pridalo aj Španielsko, Francúzsko, Nemecko a Veľká Británia a to v prípade, ak sa do ôsmich dní od ich vyhlásenia vo Venezuele neuskutočnia prezidentské voľby. Termín vyprší v nedeľu.

„Venezuelský ľud si zaslúži slobodne rozhodnúť o svojej budúcnosti. Bez volieb oznámených do ôsmich dní by sme mohli uznať Guaidóa úradujúcim prezidentom Venezuely, aby zahájil tento politický proces. Spolupracujeme s našimi európskymi spojencami,“ uviedol v reakcii francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Nicolás Maduro sa následne pustil do protireakcie a lídrov krajín, ktoré zakročili voči nemu vyzýval, aby namiesto neho oni zorganizovali v svojich krajinách voľby.

Európska únia s jednoznačným uznaním Guaidóa zatiaľ neprišla. Európska únia s jednoznačným uznaním Guaidóa zatiaľ neprišla. Podporila však venezuelskú opozíciu a snahu zorganizovať nové voľby.

Peru na protest odvolalo z krajiny svojho chargé d´affaires, Paraguaj s Venezuelou zas prerušil diplomatické vzťahy.

Najčítanejšie témy