1. Čo čaká CDU s novou líderkou na čele?

Annegret Krampová-Karrenbauerová a Angela Merkelová
Snímka: TASR/AP

Merkelová oznámila na konci minulého októbra po viac ako 18 rokoch svoju bodku na čele CDU. Prepad jej obľúbenosti sa začal po vrchole migračnej krízy v roku 2015, keď jej viacerí partneri vyčítali príliš otvorenú politiku voči migrantom.

Do Nemecka ich v tom roku malo prísť okolo 1,5 milióna. V predvlaňajších voľbách mohla mať aj táto politika vplyv na to, že sa CDU prepadla o takmer deväť percent. Olej do ohňa však priliali aj voľby do parlamentov niektorých spolkových krajín, v ktorých kresťanskí demokrati utrpeli veľké straty.

Merkelová sa svojej náhradníčky dočkala na začiatku decembra, keď jej stoličku prevzala Annegret Krampová-Karrenbauerová, bývalá sárska premiérka. Podľa analytikov má s kancelárkou podobný politický štýl a dôraz na priority.

Líši sa však tým, že je sociálne konzervatívnejšia a má rozdielne názory na riešenie migrácie či existenciu strany. Už na február plánuje zasadnutie, na ktorom chce rozobrať migráciu za posledné roky. Je však pravdepodobné, že Merkelová sa na ňom nezúčastní.

Medzi političkami však vyhranené vzťahy nie sú a Merkelová si Krampovú-Karrenbauerovú priala za svoju riadnu nástupkyňu. Analytička Zuzana Lizcová z Inštitútu medzinárodných štúdií Fakulty sociálnych vied na Univerzite Karlovej vysvetľuje, že nová líderka určite nie je mladším klonom Merkelovej: „Kancelárke sa dokázala postaviť napríklad v roku 2012, keď proti jej vôli rozpustila ,jamajskú‘ koalíciu v Sársku.“

Zaujímavým úkazom politického pôsobenia Krampovej-Karrenbauerovej zatiaľ bolo, že Friedricha Merza, s ktorým súperila o post lídra CDU, obsadila do strany na funkciu poradcu. Merz sa pritom pôvodne o iný post v strane uchádzať nechcel.

Najčítanejšie témy