5. Čím sa Trump vyhrážal novému Kongresu?

Snímka: TASR/Reuters

Ak Kongres Trumpovmu múru nakoniec nepovie áno, Trump na konci decembra avizoval aj úplné zatvorenie hranice s Mexikom. Rovnako sa vyhrážal aj vládam štátov Latinskej Ameriky, od ktorých chcel, aby zastavili nelegálnych migrantov v ceste do USA. Realitou sa však stal čiastočný shutdown.

V preklade, bez schválenia financovania federálnych inštitúcií sa na konci decembra stovky tisíc federálnych zamestnancov ocitli na neplatenej dovolenke alebo pokračovali pracovať bez toho, aby za to dostali plat.

Odstávka postihla deväť z 15 federálnych úradov vrátane ministerstva zahraničných vecí, domácej bezpečnosti či dopravy. Za Trumpa nastala táto situácia už dvakrát, a to vlani v januáru a februári.

„Trumpovi sa sťažila situácia vyjednávacej pozície voči demokratom z toho hľadiska, čo im musí ponúknuť, aby mu kývli napríklad na múr. Keď definitívne povedia, že nie, Trump ich bude musieť nejako obísť alebo využiť nejaké extrémne opatrenia na to, aby sa dostal cez ich odpor. Prípadne môže využiť neaktivitu demokratov vo svoj prospech,“ vysvetľoval dávnejšie Reguli.

Trump z blokovania vládnych financií obviňoval, samozrejme, druhé krídlo Kongresu. Podľa neho je demokratom jedno, že hranice budú otvorené pre všetku zločinnosť a drogy, ktoré to prinesie.

Najčítanejšie témy