4. Je naozaj migrácia z Mexika taký problém?

Snímka: Reuters

Na mexickú hranicu prichádzali aj koncom decembra tisíce zúfalých migrantov, ktorí chceli v USA získať azyl. Pre skrátenie času niektorí preskakovali až plot a do USA tak vstupovali ilegálne. Odohrala sa aj tragédia, keď vo väzbe americkej colnej a pohraničnej hliadky zomreli dve deti z Guatemaly.

Kritici vyčítajú, že podmienky pre rodiny migrantov sú neadekvátne a neprijateľné a volajú po vyriešení situácie. Podľa štatistík sa práve počet guatemalských rodín na hranici zvyšuje podobne ako tých z Hondurasu, naopak, počet obyvateľov Mexika a Salvádoru klesá.

Čísla ukazujú, že posilnená ochrana hranice za posledné desaťročie sa odzrkadlila v značnom poklese počtu Mexičanov vstupujúcich do Spojených štátov ilegálne na južnej hranici.

Uviedla to aj správa oddelenia Národnej bezpečnosti. Tak, ako v roku 2015 prekročilo hranice ilegálne 170-tisíc týchto osôb, v roku 2005 to bolo ešte 1,7 milióna ľudí.

Podľa ďalšej správy Pew Research Center z konca novembra bol počet neoprávnených migrantov žijúcich v Spojených štátoch v roku 2016 najnižší od roku 2004. Ich celkový počet za rok predstavoval takmer 11 percent.

Okrem toho, v posledných rokoch je tiež nárast migrantov z Ázie, ktorých je viac než tých z Latinskej Ameriky.

Najčítanejšie témy