1. Ako financovanie múru ochromilo USA?

Snímka: TASR/Reuters

Začiatkom januára zasadol po prvýkrát americký Kongres v novom zložení, o ktorom rozhodli novembrové voľby. Demokrati získali v Snemovni reprezentantov väčšinu a republikánskemu krídlu prezidenta Donalda Trumpa zostala už iba prevaha v Senáte. Premietnuté na čísla, v 435-člennej Snemovni majú demokrati dnes 235 kresiel, v stočlennom Senáte republikáni 53 mandátov.

„Oba tábory si budú chcieť zapísať voľby ako víťazstvo v istom smere. Znamená to, že do veľkej miery sa budú musieť naučiť spolupracovať, alebo to bude znamenať obdobie vyhrotenej konfrontácie,“ prognózoval po voľbách analytik z Nadácie F. A. Hayeka Martin Reguli.

Trump sa síce výsledkom tešil, na druhej strane sa však už vtedy vynáral problém, že svoje ciele bude ťažšie presadzovať. Jedným z nich bol práve múr na hranici s Mexikom.

Situácia na seba nenechala dlho čakať a na stole Kongresu sa ocitol finančný spor s Trumpom, vďaka ktorému nemalo od konca decembra viacero federálnych úradov peniaze na svoju prevádzku pre vládny shutdown. Ten nastáva, keď sa neschváli financovanie federálnej vlády.

Demokrati chceli preto hlasovať o prijatí opatrení, ktoré by potrebné financie zabezpečili. S tým však nesúhlasil Trump.

V návrhu vyžadoval aj sumu piatich miliárd dolárov na výstavbu kontroverzného múru, ktorá v ňom doteraz chýbala. Inak schválenie financií na chod úradov odmietal a nemienil ustúpiť.

Aj napriek negatívnym predpovediam Snemovňa reprezentantov v januári nakoniec schválila návrhy zaisťujúce financie pre úrady. Jeden z nich zaisťoval financie do konca fiškálneho roku v septembri, druhý ohľadne peňazí pre ministerstvo vnútornej bezpečnosti do začiatku februára.

Najčítanejšie témy