3. Prečo si dnes Putin viac dovoľuje?

Snímka: Reuters

V súčasnosti má ruský prezident v rukách úplne iné tromfy než v roku 2014. Jednak západné krajiny vyčerpali veľkú časť ekonomických pák, ktoré na Rusko mali. Sankcie už pomaly nie je ako sprísňovať. Naopak, Moskva sa im prispôsobila.

Z nevýhod, ktoré priniesol zákaz dovozu západných výrobkov na ruský trh, si urobila výhody. Začala vo veľkom podporovať ruské firmy, ktoré sa postupne presadili na domácom trhu. Po počiatočných prepadoch sa hospodárstvo najväčšej krajiny sveta vrátilo k rastu. Stabilizoval sa aj rubeľ.

Podstatne pozitívnejšia situácia nastala pre Putina aj na medzinárodnom politickom poli. Pred dvoma rokmi nahradil Obamu v kresle amerického prezidenta Donald Trump, ktorý sa nikdy netajil sympatiami k šéfovi Kremľa.

Hoci ho neraz ostro kritizuje, zároveň dáva jasne najavo, že verí v opätovné zlepšenie vzťahov medzi dvoma svetovými veľmocami.

Donald Trump, Vladimir Vladimirovič Putin
Snímka: Reuters

Navyše, Trump má teraz úplne iné starosti než doťahovanie sa s Putinom. V súčasnosti Američanov najviac zamestnáva karavána migrantov, ktorá sa pokúša preniknúť cez mexické hranice na územie Spojených štátov.

Aj tá je dôvodom, prečo je vyhrotená situácia v Azovskom mori na pokraji amerického záujmu.

Najčítanejšie témy