2. V čom sa líši dnešná situácia s tou z roku 2014?

Snímka: Reuters

Spory medzi Ruskom a Ukrajinou pretrvávajú už štyri roky. Okrem samotnej anexie Krymu je problémom konflikt na východe Ukrajiny medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou.

Kyjev obviňuje Moskvu, že rebelov operujúcich najmä v Luhanskej a Doneckej oblasti aktívne podporuje. Ruskí vojaci mali mať podľa Kyjeva svoj podiel viny aj na zostrelení lietadla spoločnosti Malaysia Airlines nad územím východnej Ukrajiny 17. júla 2014.

Pri katastrofe letu MH17 zahynulo všetkých 298 ľudí na palube. Vyšetrovanie ukázalo, že malajzijský Boeing 777 zostrelil raketový systém Buk dovezený z Ruska.

Kroky Ruska vtedy vyvolali ostrú reakciu Západu. Európska únia aj Spojené štáty zaviedli voči Moskve hneď niekoľko vĺn prísnych ekonomických sankcií. Politický dialóg medzi Putinom a západnými lídrami sa dostal na bod mrazu.

Bolo to však v čase, keď vládla úplne iná geopolitická situácia než dnes.

Ameriku viedol demokratický prezident Barack Obama, ktorý sa nebál na Putina tvrdo zatlačiť. A Európsku úniu netrápila migračná kríza, ktorá vypukla v roku 2015, ani s ňou súvisiaci nárast popularity populistických hnutí naprieč členskými krajinami EÚ.

Snímka: HN

Najčítanejšie témy