1. Chystá Putin vojnu proti Ukrajine?

Snímka: Reuters

Situácia sa vyhrotila v nedeľu, keď ruské vojenské lode v Kerčskom prielive ostreľovali a následne zajali tri plavidlá ukrajinského vojenského námorníctva. Pri akcii utrpelo niekoľko Ukrajincov zranenia.

Operácia okamžite vyvolala špekulácie o tom, že Putin chce odkrojiť Ukrajine ďalšie územia po tom, ako jej na jar 2014 anektoval Krym. Aj pre tieto obavy vyhlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko vojnový stav v desiatich oblastiach v pobrežných a pohraničných regiónoch.

V praxi to znamená, že Ukrajina sa pripravuje na možnosť vypuknutia vojny. Tá je však podľa expertov len málo pravdepodobná.

„Nepovedal by som, že Rusko sa usiluje vyvolať ozbrojený konflikt. Keby to chcel Putin urobiť, spravil by to už skôr. Skôr je to z jeho strany snaha ukázať silu na mieste, ktoré je pre Ukrajinu životne dôležité. A to Kerčský prieliv rozhodne je, keďže sa práve tadeto zásobujú ukrajinské mestá na pobreží Azovského mora, najmä Mariupoľ,“ uviedol pre HN Michal Lebduška, analytik Výskumného centra českej Asociácie pre medzinárodné otázky.

Najčítanejšie témy