3. Prečo dostala prezývku Železná kancelárka?

Snímka: Reuters

Prvej vláde Angely Merkelovej skomplikovala život globálna hospodárska a finančná kríza, ktorá v roku 2009 zrazila rast HDP do vyše päťpercentného mínusu.

Napriek tomu v septembri toho istého roku Merkelovej kresťanskí demokrati suverénne víťazia v parlamentných voľbách, keď dovtedy koaličnú SPD za sebou zanechávajú o takmer 11 percentuálnych bodov.

Následne Merkelovej kresťanskí demokrati vytvárajú koalíciu so sesterskou bavorskou CSU a liberálmi zo Slobodnej demokratickej strany, ktorí sa stali najväčším prekvapením volieb.

Práve fakt, že do svojej druhej vlády Merkelová nepustila sociálnych demokratov, jej umožnil prijať ďalšie opatrenia zamerané na pokrízový rozvoj ekonomiky. V tomto období zasiahla juh eurozóny nová kríza, keď bolo treba zachraňovať Portugalsko, Taliansko, Španielsko a najmä Grécko.

Čo bude znamenať koniec Merkelovej pre Slovensko? Pozrite si rozhovor s odborníkom na medzinárodné vzťahy Marekom Lenčom.

Kancelárka ukázala v rokovaniach značnú tvrdosť. Grékom takmer nič neodpustila, čo vyvolalo veľkú kritiku nielen v Aténach, ale u celej európskej ľavicovej scény. V tomto období si vyslúžila prezývku Železná kancelárka, ktorá je zostala dodnes.

Nakoniec sa aj vďaka jej neustúpčivosti a premyslenej hospodárskej stratégii podarilo krízu zažehnať.

„Angela Merkelová má leví podiel na záchrane spoločnej európskej meny,“ uviedla pre HN Zuzana Lizcová, analytička Výskumného centra českej Asociácie pre medzinárodné otázky.

Najčítanejšie témy