4. Bol vzťah lídrov Číny a USA vždy kritický?

Snímka: Reuters

Nie. Trump ešte začiatkom marca vyjadril pochvalu k schváleniu Si Ťin-pchinga ako doživotného lídra: „Myslím si, že je to ohromné. Možno to dakedy vyskúšame,“ znelo z jeho úst. Teraz je však situácia iná a medzi krajinami je vojna. Colná.

Od minulého pondelka zaviedli Spojené štáty clo vo výške 10 percent na dovoz čínskeho tovaru v objeme 200 miliárd dolárov. Od januára by sa mali zvýšiť na 25 percent.

Čína sa však nenecháva zahanbiť a zavádza colné poplatky vo výške päť až 10 percent na dovoz z USA v objeme 60 miliárd dolárov. Ich výška je nižšia preto, lebo USA do Číny toľko tovarov nevyvážajú.

Colná vojna odštartovala v júli, keď Spojené štáty uvalili 25-percentné clo na dovoz čínskeho tovaru v hodnote 34 miliárd ročne a v auguste objem zvýšili na 50 miliárd. Čína však neostala zahanbená a reagovala clami na rovnaký počet amerických výrobkov.

V HNtelevízii si pozrite archívny rozhovor s analytikom Tatra banky Borisom Fojtíkom o tom, aký dopad budú mať Trumpove clá na slovenskú ekonomiku.

Pre USA má byť v hre zníženie prebytku Číny v obchodovaní s USA a ochrana duševného vlastníctva: „Straty boli pre našu krajinu dlhé roky obrovské. Nemôžeme pripustiť, aby to pokračovalo,“ myslí si Trump. Spojené štáty uvalili clá na posilnenie domácej ekonomiky aj voči Európskej únii, Mexiku či Kanade.

Okrem toho, Trump minulú stredu v Bezpečnostnej rade OSN obvinil Čínu, že sa snaží ovplyvniť novembrové voľby do Kongresu v USA s cieľom oslabiť jeho vládu. Čínsky minister zahraničných vecí Wang I to však odmietol.

Najčítanejšie témy