3. Čo sú piliere čínskej ekonomiky?

Snímka: Reuters

V tomto boji stavia na investíciách do technológií, napríklad v medicíne, kde sú expertmi na onkologické ochorenia. Vysoko populárne sú i čínske tablety, smartfóny či automobily.

Ako o čínskom Silicon Valley sa hovorí o meste Šen-čen.

„Musíme urýchliť budovanie Číny ako silnej krajiny s pokročilou výrobou.

Je nevyhnutné podporiť hlbokú integráciu medzi reálnou ekonomikou a pokročilými technológiami vrátane internetu, big data a umelej inteligencie,“ povedal Si Ťin-pching na úvod 19. Národného kongresu Komunistickej strany Číny minulý október. Si stavia aj na modernizáciu armády.

Čína už tiež nie je iba synonymom pre lacné, ničím nevynikajúce produkty. Spoločnosti so sídlom v Amerike či v Európe umiestňujú preto svoje závody radšej do Bangladéša, Indonézie či Filipín, kde lacná pracovná sila stále existuje.

Analytik X-Trade Brokers Kamil Boros sa dávnejšie pre HN vyjadril, že vďaka štvornásobne väčšiemu počtu obyvateľov by Čína raz mohla predbehnúť v ekonomike USA. Ako najskorší dátum míľnika sa skloňujú 30. roky tohto storočia.

Pre viacerých si však progres Číny berie vysokú daň v podobe vlády jednej strany, neustáleho monitorovania či obmedzenia slobody slova. Podľa Turcsányiho však Čína nechce USA ako najmocnejšiu krajinu nahradiť.

Väčšina čínskych expertov a politikov si uvedomuje čínske limity a ich cieľom je, aby bola Čína vnímaná skôr ako rovnocenný partner najväčších svetových mocností.

Najčítanejšie témy