5. Pomôžu Venezuele vládne opatrenia?

Snímka: Reuters

Výkon venezuelskej ekonomiky sa za päť rokov Madurovej vlády prepadol o viac ako polovicu. Len za prvú polovicu tohto roka predstavoval pokles rovnú štvrtinu, informoval minulý týždeň finančný výbor venezuelského parlamentu.

Krajina bojuje s hyperinfláciou, ktorá by tento rok mala podľa ekonómov dosiahnuť neuveriteľných milión percent. Maduro sa to rozhodol riešiť svojsky. V auguste tohto roka predstavil menovú reformu, ktorá by mala pomôcť zachrániť potápajúcu sa ekonomiku.

Zaviedol novú menu s názvom suverénny bolívar, ktorá má byť naviazaná na kryptomenu s názvom petro. Oproti predchádzajúcej mene z nej škrtli päť núl.

Ani to však krajine podľa analytikov nepomôže. „Škrtnutie núl bez reforiem nebude mať na ekonomiku ani dôveru v menu žiadny väčší dosah. Hyperinflácia je následkom extrémnych vládnych výdavkov, ktoré nedokážu byť kryté reálnou ekonomickou aktivitou.

Aj to je dôvod, prečo krajinu opustili až štyri milióny obyvateľov, čo je viac ako desatina populácie,“ vymenoval problémy Ižip, podľa ktorého ide o hanebný socialistický experiment.

Najčítanejšie témy