5. Môže chcieť Maďarsko po tlaku Európskeho parlamentu opustiť Úniu?

Snímka: Reuters

„Nesiete veľkú zodpovednosť, že prvýkrát v histórii Únie chcete vylúčiť krajinu z európskych rozhodnutí. Chcete Maďarsko odrezať od práva prezentovať jeho záujmy v európskej rodine, kam patrí,“ odznelo v prejave Orbána počas dňa sporného hlasovania.

Odvolával sa na bohatú históriu Maďarska, ktoré malo podiel aj na tom, v akom stave je Európa dnes.

Správa je pre neho porušením viacerých dohôd a argumentoval, aký je dôvod uzatvárať dohody s európskymi inštitúciami, keď ich sami vedia len tak zrušiť.

Maďarsko podľa neho nepristúpi k vyhrážaniu a bude ochraňovať svoje práva, keď bude treba. Objavuje sa preto aj možnosť, či by sa Orbán vydal cestou rozlúčky s Európskou úniou.

Fidesz však na rozdiel od iných radikálnych politických síl v Európe túto rétoriku podľa Gabrižovej nehlási: „Podpora pre Úniu je v maďarskej verejnosti stále relatívne vysoká. Momentálne by to pre nich bola ak nie politická samovražda, tak niečo veľmi problematické,“ ozrejmuje Gabrižová.

Podľa viacerých analytikov je však pravdepodobnejšie, že Maďarsko zmení svoje správanie smerom k Nemecku a Rakúsku k horšiemu. Tieto krajiny totiž správu podporili.

Najčítanejšie témy