1. Ktorá krajina Maďarsko podržala najviac?

Snímka: Reuters

Aby orgán mohol prijať odporúčanie, potreboval hlasy aspoň dvoch tretín prítomných poslancov.

Zaujímavé bolo aj to, že sa Maďarska v parlamente nezastala vlastná strana, Európska ľudová strana, ktorej je vládny Fidesz členom. Slovenskí europoslanci však za začatie konania nehlasovali jednoznačne a dokonca sme susedov podržali najviac.

Dáta poskytol politológ z Viedenskej univerzity Laurenz Ennser-Jedenastik. Ukazujú, že 23 percent slovenských poslancov hlasovalo za začatie konania voči našim južným susedom, čím si tak držíme najnižší počet zo všetkých krajín Únie.

Predbehli sme dokonca i domácich Maďarov, za konania hlasovalo 25 percent z nich.

Zuzana Gabrižová, šéfredaktorka portálu Euractiv v rozhovore pre HNtelevíziu uviedla, že prekvapenie nastalo u poslancov za Smer-SD, ktorí patria k strane Európskych socialistov a tí správu do veľkej miery podporili.

„Štiepenie je skôr geografického charakteru. Poslanci z východnejších krajín mali tendenciu nepodporiť rezolúciu. Treba povedať, že tí, ktorí sa zdržali hlasovania, pomohli rezolúcii, aby získala potrebnú dvojtretinovú väčšinu. Zdržania sa nezapočítavali do kvóra, z ktorého sa vypočítavala väčšina,“ objasnila.

Najčítanejšie témy