6. Vrátil sa život v New Yorku do bežných koľají?

Snímka: Pixabay

Na newyorskom Manhattane sa život pomerne rýchlo vrátil do bežných koľají. Priamo na mieste, kde stáli obe veže Svetového obchodného centra, sú dnes dva veľké pamätníky.

Do veľkých štvoruholníkov, ktoré kopírujú pôdorysy mrakodrapov, steká voda symbolizujúca slzy zabitých ľudí.

Na betónových okrajoch sú vyryté mená všetkých obetí.

Američania si tiež dali rýchlo záležať na postavení nového mrakodrapu v blízkosti pôvodného miesta dvojičiek, aby svetu aj teroristom ukázali, že ich útoky v žiadnom prípade nezlomili.

Aktuálne šiesta najvyššia stavba sveta 1 World Trade Center je s výškou 541 metrov ešte monumentálnejšia, než boli 412 metrov vysoké dvojičky. Tie sa od svojho dokončenia v roku 1972 až do roku 1974 pýšili titulom vôbec najvyšších budov na svete.

V areáli, ktorý útoky zasiahli, sú už postavené tri mrakodrapy. V júni tohto roka otvorili 80-poschodový a 329 metrov vysoký mrakodrap 3 World Trade Center. Uplynulú sobotu sprevádzkovali prvýkrát po 17 rokoch stanicu WTC Cortlandt.

Jej výstavba stála 181 miliónov dolárov. Pôvodná stanica Cortlandt Street na linke 1 newyorského metra bola po útokoch zasypaná troskami budov.

Cestujúci čakajú na stanici metra WTC Cortlandt 8. septembra 2018 v New Yorku. Po takmer 17 rokoch v New Yorku znovu otvorili stanicu metra, ktorá bola zničená 11. septembra 2001 pri teroristickom útoku na USA. Stanica metra Cortlandt Street linky 1 bola pochovaná pod troskami po náraze lietadiel do budov newyorského Svetového obchodného centra (WTC) prezývaných Dvojičky. Prvý vlak na novej stanici metra, ktorú premenovali na WTC Cortlandt, zastavil v sobotu napoludnie.
Snímka: TASR/AP

​Stanicu tento rok znovuotvorili.

Najčítanejšie témy