3. Ako sa darí nacionalistom v Taliansku?

Snímka: Reuters

V marcových parlamentných voľbách sa dostala so svojou stredopravou koalíciou na tretie miesto za Hnutie piatich hviezd a Demokratickú stranu.

Po troch mesiacoch rozhovorov sa Taliansko dočkalo koalície Hnutia piatich hviezd a Ligy. Hnutie sa hrdí talianskym premiérom, Giuseppem Contem, Liga jeho zástupcom Matteom Salvinim. 

Heslom Ligy je Taliansko na prvom mieste. Strana vznikla v roku 1991 ako federácia troch strán severného a stredného Talianska. Obhajuje transformáciu Talianska na federálny štát a hlavne pre severné regióny hlása väčšiu autonómiu.

Po nástupe Salviniho na čelo strany v roku 2013 sa strana začala viac orientovať na nacionalizmus, hlásať euroskepticizmus či opozíciu voči imigrácii, ktorá pre ňu podľa Salviniho predstavuje až „ohrozenie bielej rasy“.

O príčinách a dôsledkoch talianskej ekonomickej stagnácie, ako aj o ďalšom vývoji v krajine, hovoril Karpiš v máji v rozhovore pre HNtelevíziu.

Liga sa tiež vyhrážala, že v Taliansku zruší euro, či dokonca vystúpi z Európskej únie. Čo sa týka islamu, predstavuje pre ňu náboženstvo nezlučiteľné s európskymi hodnotami.

Podľa mnohých predstavuje Salvini pozitívne obrodenie strany po korupčných aférach, čo odzrkadľujú i prieskumy. Posledné jej odhadujú zisk okolo 32 percent hlasov.

Aj keď je Salvini zástupcom premiéra, viacerí ho považujú za najsilnejšieho muža v talianskej politike.

Otázka talianskej federácie je pre stranu stále aktuálna, prevažuje však rétorika opozície voči promigrantskej Európe. Dôkazom toho je aj odmietanie migrantov plaviacich sa po mori.

Najčítanejšie témy