4. Kto sú jastrabi a aký majú vplyv na Trumpa?

Snímka: Reuters

V súvislosti s republikánmi je zaujímavé spomenúť aj ich odnož, jastrabov. Sú totiž známi postojom, že sú ochotní podporiť vojnu, ak je podľa nich v záujme Spojených štátov.

V americkom kontexte sa o nich hovorí už od 19. storočia, kedy označovali republikánskych členov Kongresu, ktorí volali po nezávislosti od Veľkej Británie.

Z Trumpovho tímu k nim napríklad patrí poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton a minister zahraničných vecí Mike Pompeo.

Bolton je z minulosti známy vyjadreniami, v ktorých bol za zásah proti Severnej Kórei, s ktorou má teraz Trump po nedávnom stretnutí s lídrom Kim Čong-unom dobré vzťahy či Iránu, v súvislosti s ktorým zas Spojené štáty odstúpili od jadrovej dohody.

Okrem toho, Bolton patrí aj k zástancom vojny v Iraku, ktorú pred 15 rokmi odštartoval teroristický útok na Dvojičky z 11. septembra 2001.

Jastrabi sa tiež v minulosti snažili zablokovať mierový proces medzi Izraelom a Palestínou.

V súčasnosti sa toto krídlo najviac spomína v otázke obchodnej vojny s Čínou, ktorú symbolizuje nekonečné predháňanie sa v udelení ciel z jednej aj druhej strany.

V HNtelevízii si pozrite rozhovor s analytikom Tatra banky Borisom Fojtíkom.

Podľa Trumpa sa otázke Číny už dlho nevenovala pozornosť. Viacerí analytici uvádzajú, že teraz je situácia ideálna pre prezidentových jastrabov v otázke ako sa vysporiadať so svojím najväčším rivalom od čias Studenej vojny. A tým je pre nich Čína.

A tak, ako pôvodne vyžadovali zníženie vzájomného obchodného deficitu, tak teraz Trumpova administratíva vyžaduje koniec priemyselným dotáciám a krádeži amerického kultúrneho bohatstva.

Analytici tiež varujú, že jastrabom ide až o rozpletenie oboch ekonomík s cieľom preniesť dodávkové reťazce z Ázie späť do USA.

Najčítanejšie témy