3. Prečo Ryanair rušil lety?

Snímka: Reuters

Od roku 2015 má svoju základňu aj v Bratislave.

Odbory, ktoré Ryanair uznal vlani prvýkrát po 32 rokoch, však s nízkonákladovkou protestovali pre zmluvy, pracovné podmienky, dovolenky či presun základní.

Protesty zamestnancov začali už v júli. Nespokojnosť vyjadrovali nielen domáci Íri v zastúpení pilotov a palubného personálu, ale i Portugalci, Španieli, Belgičania, Nemci a Holanďania.

Len írski piloti protestovali za august až päťkrát. Spoločnosť tak musela rušiť stovky letov, čo postihlo desaťtisíce cestujúcich.

Vo štvrtok sa však Ryanair s odborovým zväzom írskych pilotov Fórsa dohodol a ďalším protestom by tak mal byť koniec. Bližšie informácie dohody však až do skončenia rokovaní známe nie sú.

Nízkonákladovka má však na konte už aj ďalšiu kritiku. Od novembra totiž mení pravidlá pre cestovnú batožinu. Ako boli v minulosti dovolené v cene letenky dve príručné batožiny, väčšia do 10 kilogramov a príručná taška, po novom zostane pre cestujúcich zadarmo už iba príručná taška.

Za tú väčšiu si budú musieť priplatiť šesť až osem eur, ak ju budú chcieť mať v priestore nad hlavou a od osem do desať eur, ak bude v batožinovom priestore.

Najčítanejšie témy